Magento vs Woocommerce vs PrestaShop

26.05.2021

Magento vs Woocommerce vs PrestaShop

Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje około 30 tysięcy sklepów internetowych. Zbudowane są one na różnych platformach, co uzależnione jest od tego, z jakimi przedsiębiorcami mamy do czynienia. Popularne są nie tylko rozwiązania abonamentowe, ale także platformy darmowe czy też sklepy tworzone na zamówienie, oparte na autorskich silnikach. Wśród nich znajdują się sklepy „postawione” na oprogramowaniu PrestaShop oraz Magento.

Magento vs Woocommerce vs PrestaShop

Magento to popularna platforma e-commerce typu open source. Obecnie z Magento korzysta ponad ćwierć miliona użytkowników, w związku z czym cieszy się ona dużym wsparciem społeczności.

WooCommerce to darmowa, open source-owa wtyczka stworzona przez programistów WordPress. Obecnie jest to najpopularniejsze bezpłatne rozwiązanie dla twórców stron www i sklepów internetowych. Należy jednak pamiętać, że domyślnie nie ma dedykowanego hostingu, w związku z czym trzeba go samodzielnie poszukać.

PrestaShop to w pełni darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, które pozwoli nam na otworzenie własnego e-biznesu.

Porównując najlepszych liderów e-commerce, czyli Magento i PrestaShop, trzeba pamiętać, że każde rozwiązanie na prowadzenie sklepu online różni się od siebie, posiadając swoje plusy i minusy. Każde z nich skierowane jest do trochę innej grupy sprzedawców.

Dla kogo Magento?

Należy pamiętać, iż Magento jest zoptymalizowane pod względem tworzenia niestandardowych rozwiązań, które nie są oparte na szablonach. Większość modułów jest niestety dodatkowo płatna.

Istnieją trzy podstawowe opcje wdrożenia – stworzone rozwiązanie może być hostowane lokalnie, w chmurze lub w oparciu o hosting zewnętrzny.

Możesz korzystać z ogromnej liczby konfigurowalnych funkcji zorientowanych na produkt (wbudowanych i dodatkowych). Ponadto oferowanych jest wiele funkcji do różnych celów: obsługa dużych katalogów produktów z wieloma modyfikacjami, natywne pakiety produktów, moduły cross-sellingu i upsellingu itp.

Istnieją jednak pewne wady, o których należy pamiętać. Platforma nie jest łatwa do opanowania dla początkujących twórców sklepów internetowych. Indywidualne sprofilowanie sklepu przez programistę może zająć dużo czasu i pochłonąć sporą część budżetu – a to dość ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru platformy, na której będzie oparty Twój biznes.

Jeśli chodzi o koszt, jaki trzeba ponieść za Magento, to projekty zaczynają się od 70 000 PLN. Kwota ta nie jest więc przystępna dla wielu firm prowadzących biznes w e-commerce. Co prawda Open Source Edition jest darmowe, jednak za hosting trzeba zapłacić (20 – 150 USD za współdzielony hosting Magento i od 500 do 800 USD za serwery dedykowane w zależności od wielkości sklepu); istnieje również Magento Commerce Edition (Enterprise), który kosztuje od 22 000 do 125 000 USD rocznie oraz Magento Cloud Edition dla rozwiązań PaaS, kosztujący od 40 000 do 150 000 USD rocznie.

Zbyt duże koszty wdrożenia oraz utrzymania (zwłaszcza Magento Commerce), a także często wymagane indywidualne dostosowanie modułów, powoduje, że jest to platforma, która sprawdzi się przy dużych projektach e-commerce. Ponadto, większość dodatkowych modułów jest płatna, więc podstawowa bezpłatna wersja niewielu sprzedawcom się przyda.

Należy także pamiętać, iż Magento ma wysokie wymagania w zakresie wydajności hostingu.

Reasumując, nawet bezpłatna wersja będzie wymagała wtyczek i rozwiązań indywidualnych, a te nie należą do tanich.

Dla kogo PrestaShop?

PrestaShop to rozwiązanie dla każdego, kto prowadzi sprzedaż w internecie do kilku tysięcy produktów w sklepie. Bardzo dużo e-biznesów to branża fashion, księgarnie internetowe, elektronika, sprzęt AGD i RTV, branża meblarska oraz wszelkie produkty codziennego użytku. Jest to platforma zarówno dla dużych, jak i małych sprzedawców działających w e-commerce.

PrestaShop to open source oparta na otwartym kodzie.

Jeśli zdecydujesz się na PrestaShop w wersji podstawowej, nie poniesiesz żadnych kosztów. Możemy od razu instalować gotowy sklep. Jedyne opłaty, jakie musisz ponieść, to koszt domeny oraz serwera. PrestaShop skupia wokół siebie dużą społeczność pasjonatów i programistów, którzy tworzą nieodpłatne pluginy, dzięki którym możemy w prosty i szybki sposób rozszerzyć e-sklep o dodatkowe funkcjonalności.

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują na swoim sklepie stworzenia dodatkowych modułów czy funkcjonalności, powinni mieć świadomość, że będzie to się wiązało z dodatkowymi kosztami. Indywidualne rozwiązania zawsze będą wiązały się z kosztami, niemniej biorąc pod uwagę inne dedykowane rozwiązania, koszty dla PrestaShop będą znacznie niższe.

Podsumowując, do najważniejszych zalet PrestaShop należy niski koszt wdrożenia sklepu. Użyteczność sklepu także zasługuje na podkreślenie, ponieważ PrestaShop posiada bardzo prosty i intuicyjny panel. Istnieje wiele wbudowanych funkcji dostępnych bez dodatkowych pluginów. Ponadto platforma Presty jest bardzo wydajna na dedykowanym hostingu. PrestaShop jest w stanie zaspokoić potrzeby 80-90% e-sklepów.

A może Woocommerce?

Co to jest Woocommerce? To najpopularniejsza bezpłatna wtyczka na platformie WordPress. Szacuje się, że co dziesiąty sklep jest tworzony właśnie na Woocommerce. Dużą zaletą platformy jest jej elastyczność. Jeśli chodzi o skalowalność, jest ona preferowana w małych i średnich projektach e-commerce. Jeśli wybierzesz tę popularną wtyczkę WordPress do swojego projektu, oto, co ostatecznie otrzymasz:

  • tysiące w pełni dostosowywalnych motywów dla tej platformy, które można zoptymalizować zarówno za pomocą edytora graficznego, jak i niestandardowego kodowania CSS, HTML lub PHP;
  • prostą listę produktów, zbiorczą pocztę e-mail, wiele inwentaryzacji sklepów, analizy, wiele funkcji marketingowych i nie tylko – istnieje mnóstwo elastycznych narzędzi konfiguracyjnych;
  • wiele wbudowanych funkcji SEO;
  • wiele opcji bramek płatniczych do wyboru.

Z kolei wady tej platformy to podłączenie zbyt wielu wtyczek i rozszerzeń, które  prowadzi do wolniejszych prędkości ładowania i wolniejszej wydajności jako całości. Ponadto wiele rozszerzeń jest płatnych (na podstawie planu jednorazowego lub miesięcznego).

Warto podkreślić, że posiada także wiele narzędzi SEO.

Brief

Wybierz jedną lub więcej opcji

Strona internetowa

Chcę zbudować nową stronę www?

Strony internetowe, które Ci się podobają

Dodatkowe wersje językowe

System CMS

Sklep internetowy

Chcę zbudować nowy sklep?

Strony internetowe, które Ci się podobają

Dodatkowe wersje językowe

Integracje

Porównywarki cen:

Płatności:

Księgowość:

Kurierzy:

Aplikacja webowa

Chcę zbudować nową aplikację?

Chcę określić budżet?

Posiadam specyfikację aplikacji

Portal internetowy

Chcę zbudować nowy portal?

Chcę określić budżet?

Posiadam specyfikację portalu

Dodatkowe wersje językowe

Projekt graficzny

Posiadam księgę znaku

Posiadam księgę identyfikacji wizualnej

Posiadam logo

Linki do ładnych prac

Chcę określić budżet?

Outsorcing IT

Posiadam specyfikacje zlecenia